A birkák esetünkben azok a diákok, akik hangtechnikusok szeretnének lenni, sőt, azt is szeretnék, ha államilag elismert, úgynevezett OKJ-s szakképesítést igazoló bizonyítványuk is lenne erről. Ehhez pedig vizsgázniuk is kell néhány hónap múlva, egy kétéves képzés lezárásaként.
A vizsga nagyon sok részből áll; ennek egyik része a szóbeli. Lássuk hát, hogyan is néz ki egy ilyen szóbeli vizsgakérdés, amelyre előre föl lehet készülni, hiszen ezért nyilvános a tétel:
„Felépül a hangrendszer
Készítse el egy rock együttes hangosításának részletes rendszerét négy változatban!
A koncert egy ifjúsági klub pincehelyiségeiben van, aminek a befogadó képessége 300 fő, belmagassága 3 méter. A színpad 50 cm magas, 5 méter széles és 3,5 méter mély. A keverőállás a színpaddal szemben van a terem túlsó falánál. A zenekar felállása: jazzdob készlet (2 felső tom, 3 felső réztányér), 3 rototom, bassusgitár, elektromos gitár 2 fajta gitárkombóval, ének. A gitárosok vokáloznak.
Az egyik változatban passzív hangsugárzókat kell használni, a másik változatban aktív hangsugárzókat kell használni, a harmadik és negyedik változatban a szomszédos helyiségeket is hangosítani kell a passzív vagy az aktív hangsugárzókkal. A színpad terméhez a szomszédos helyiségeken át lehet eljutni.
Dolgozza ki pontosan, hogy milyen tulajdonságú eszközöket használna, azok darabszámát, pontos elhelyezésének szempontjait, a kábelezést, a kábelfajtákat, a csatlakozókat, a kábelek vezetésének lehetséges fajtáit, a mikrofon és hangsugárzó állványokat, a rögzítéseket, az eszközök védelmét. Vegye figyelembe a környezetvédelmi és munkavédelmi előírásokat. Válasszon keverőasztal fajtát, részletesen dolgozza ki a hangutakat és a csatornák beállítását, a kisegítő eszközöket, azok beállításának szempontjait. Adja meg a hangkép kialakításának szempontjait. A négy változat közül a vizsgabizottság választ.”
Mivel nem a lényeghez tartozik, a feladatban szereplő szakkifejezéseket kivételesen nem magyarázom meg, s tekintsünk most el attól is, hogy egy ilyen feladat technikai megoldásának elkészítése és ismertetése – ráadásul négy változatban – a vizsgaelőírások szerinti 45 perc alatt biztosan lehetetlen. Aki ezt a feladatot – és persze a többit is – kitalálta, biztosan nem mérte föl, hogy egy valóban ennyire részletes és pontos rendszerterv kidolgozásához egy teljes nap is kevés.
Összpontosítsunk inkább arra, hogy a feladat szerint – idézem ismét – „Vegye figyelembe a környezetvédelmi és munkavédelmi előírásokat.” A feladatleírásában pedig az szerepel, hogy „A színpad terméhez a szomszédos helyiségeken át lehet eljutni.”
Ez azt jelenti, hogy az esemény fő helyszíne nehezen közelíthető meg, át kell menni a vécén is (az ugyanis az előírások szerint kötelező helyiség), nincs kerülőút, nincs olyan másik bejárat, amelyen keresztül a zenekari és technikai cuccokat be-ki lehetne szállítani, és – főként – nincs menekülő útvonal. Ha tehát valami miatt áramszünet lenne a pinyóban, a koncertteremből kizárólag a többi helyiségen (büfé, ruhatár, klotyó) keresztül lehetne kijutni, a pánik miatt esetleg halálra taposva néhány embert.
A feladat szerinti koncertet megrendezni tehát tilos, a leendő hangtechnikusnak egyetlen feladata van: megtagadni a munkát és azonnali hatósági vizsgálatot kérni az ifjúsági klub működtetőivel szemben.
A vizsgafeladat szerinti körülmények – és ebben a tekintetben a minisztérium jó érzékkel választott „életszerű” feladatot – egyáltalán nem számítanak kivételnek. A probléma az, hogy az ilyen élethelyzetet a minisztérium munkatársai természetesnek tekintik, föl sem vetődik bennük, hogy a hatályos rendelkezések szerint törvénysértő és életveszélyes állapotot előidéző esemény ne lehessen megoldandó vizsgafeladat. Kérdés, hogy ha a vizsgázó – az egyébként szintén vizsgarésznek számító "Hangtechnikusi etika" című tantárgyra hivatkozva – valóban nem készít rendszertervet (ráadásul négy változatban), megkapja-e majd a jelest?
Ti mit adnátok és kinek?