Szeretem az ABBÁt. Jó kis vidám, kellemes tánczene volt a maga idejében, nemcsak táncolni lehetett rá, hanem hallgatni is. Az SOS-t meg külön nagyon szeretem, mert egyrészt legalább egy szót értek a szövegéből, másrészt mindig eszembe jut, amikor az NDK porcelángyárának munkásszállóján, a női szakaszban illegálisan tartózkodtam, és ezt a nótát hallgattuk az egyik volt gimis osztálytársam húgával összebújva, aki vendégmunkásként dolgozott a gyárban. (Egyre inkább szembesülök azzal, hogy morzsánként kell egykori NDK-s tapasztalataimat elszórogatni, mint parányi aranyrögöket.)
Szeretem az ABBÁt, és sokáig nem is gondoltam volna, hogy ezeket a nagyon egyszerű dalokat milyen nehéz jól énekelni. Mert az a furaság, hogy fennmaradtak az ABBA-nóták, és folyamatosan játsszák őket. Folyamatosan születtek klón ABBA együttesek, például az is, amelyikből néhány hónap után rúgták ki három évvel ezelőtt egy ismerősömet, mert nem ment neki jól az éneklés. Mondjuk így: hamis volt, mint állat.
Aztán elkészült egy musical, a musicalból pedig egy film, ami világszerte nagy sikert aratott. Állítólag a musical jó volt, a film pedig… nem akarok senkit se bántani nagyon, de sem a történet, sem az előadók nem lopták a szívembe magukat. Mondjuk, annyi volt a különbség az eredeti ABBA és a filmbeli zenélgetés között, mint a Honthy Hanna, Latabár, Rátonyi, Feleki Kamill fémjelezte Csárdáskirálynő (1961) és az ugyancsak Szinetár Miklós által rendezett filmváltozat (1971) között. De a film nálunk is kasszasiker volt, a DVD is fogyott rendesen, helyes, mindenről le kell nyúzni minden bőrt, már-már vártam, hogy bábjáték is készül az ABBA munkásságából.
De nem. Könyv készült belőle. 264 oldalas, cérnafűzött, keménytáblás, védőborítóval. Könyv, sok-sok fotóval. A könyv első része az ABBA-nóták születését meséli el (Na, vajon hogyan születik egy sláger?), a második része pedig a musical és a belőle készült film történetét. Ahogy a könyv ismertetője mondja, bepillanthatunk.
Mindezt nem tudtam volna meg, ha Óbudán a Flórián téren egy plakát nem közli velem az örvendetes eseményt. Meg azt, hogy a könyv ára 14 500 forint.
Nem akarok én itt szörnyülködni, mert nyilván felmérte a kiadó a piacnak az ő igényét. Csak arra kérlek Titeket, birkák, miután megvettétek és elolvastátok a művet, számoljatok be arról, hogy ugye, megérte?