Az élet minden területén nő az igény a minél képzettebb dolgozó iránt. Nincs ez másképp a bölcsődei dolgozók, közelebbről a gondozók (nem dadus, ugye tudjátok, birkák) esetében sem.
A modern gondozónak el kell végeznie a Csecsemő- és kisgyermeknevelő BA (diplomás) szakot. A képzés hat félévből áll. A törvény szerint:
„A képzés célja olyan pedagógiai szakemberek képzése, akik megfelelő fejlesztési és nevelési módszereket alkalmaznak az újszülött kortól a 3 (legfeljebb 5) éves korig terjedő életszakaszban ellátásra szoruló csecsemők és kisgyermekek gondozása és fejlesztése érdekében. Megszerzett komplex gondozási, pedagógiai, pszichológiai, egészségügyi ismereteik birtokában segítik a célzott korosztály egészséges testi, érzelmi, kapcsolati és beszédkészségének, illetve értelmi képességeinek a fejlődését, szocializációját, valamint támogatják a kisgyermekes családok nevelési tevékenységét. Alkalmasak gondozói, nevelői, közvetítői, képviselői és tanácsadói feladatok elvégzésére. A végzettek kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.
Az ideális jelentkező: Aki türelemmel, szeretettel és nagy empátiás képességgel tud bánni a 0-3 éves korú csecsemőkkel és kisgyermekekkel. Maga is harmonikus, kiegyensúlyozott, könnyen tud kapcsolatot teremteni gyermekkel és szülővel egyaránt.
A képzés moduljai: Társadalomismeret, Egészségtudomány, Pszichológia, Pedagógia, Jogi ismeretek, Informatikai ismeretek, Művészeti nevelés, Kommunikáció”
Helyes. Miként helyes az is, hogy előbb-utóbb minden gondozónak diplomával kell rendelkeznie, mert különben tilos dolgoznia. Legalábbis igazi bölcsődében, nem az agyonreklámozott családi napközikben, ahová egy 40 órás gyorstalpaló is elegendő. Ám a képzésen csak az vehet részt, aki megfelelt a felvételi vizsgán. Így ír e folyamatról az egyik felvételiző:
„Testi alkalmassági vizsga a PTE IFK gondozónői Ba szakára, Szekszárdon: futás, sprintelés, kosárra dobás, gimnasztika, fekvőtámasz, felülés, labdavezetés, dobás, egyensúlyozás felfordított padon majd tigrisbukfenc, stb. Mindezek közepette a vizsgáztató tanárnő ironikus megjegyzései, önbizalmat romboló kritikái a gyakorlatokat végző, általában 40-50 év körüli gondozónőknek. Legtöbbünknek sikerült, de van, akinek nem. Tényleg ezen múlik, hogy egy évtizedek óta pályán dolgozó ember ne bővíthesse tudását egy főiskolán? Engem személy szerint nem ért kritika, de nagyon sajnáltam azokat az ismeretlen kolléganőket, akik ki voltak téve ennek. Tényleg fontos, hogy a gondozónő kosárra dobjon, tigrisbukfencet vessen? És aki rosszul lett, az néhány perc múlva ismételjen?"
Na, ezt kérdezem én is. De a biztonság kedvéért megnéztem, milyen részei vannak a testi alkalmassági vizsgának hivatalosan. És tényleg:
„A testi alkalmassági vizsga
Célja:
Annak megállapítása, hogy a jelentkező rendelkezik-e azokkal az alapvető motoros (testi) képességekkel, amelyek feltételei az alsó tagozatos és az óvodai testnevelés gyakorlati anyag elsajátításának, illetve a csecsemő- és kisgyermeknevelői, tanítói, óvodapedagógusi pálya gyakorlásának.
Követelmények:
- közepes iramú, folyamatos futás (nők: 3 perc, férfiak: 5 perc),
- oktató által vezetett zenés gimnasztika folyamatos végzése, a főbb alapformák végeztetésével (szökdelések, karkörzések, törzshajlítások, felülések, törzsemelések és rugózások),
- egyensúlyozó járás fordulatokkal, két zsámolyra helyezett felfordított padon,
- néhány lépés nekifutásból - keresztbe állított és felfordított - pad átugrása egy lábról, érkezés páros lábra, guggolásba,
- célba dobás függőleges célra (kosárlabda palánk) egykezes dobással, kislabdával, 8 m-ről,
- labdaadogatások helyben futás közben párokban, ügyes és ügyetlen kézzel, felfújt labdával,
- labdavezetés ügyes és ügyetlen kézzel,
- felfüggés hajlított karral (nők: 5 mp, férfiak: 8 mp),
- mellső fekvőtámaszból ereszkedés legalább derékszögig hajlított karú fekvőtámaszba, tolódás mellső fekvőtámaszba (nők: 3-szor, férfiak: 6-szor).”
Szóval, valaki már megint nagy barom volt, hiszen összevonta a csecsemőgondozóra és az általános iskolai tanítóra vonatkozó követelményeket. És ezzel megalázott egy csomó embert.
Már megint.